"İş hayatımda ve sosyal hayatımda kıtlık bilincinin prangalarından kurtulmama vesile olan danışmanıma sonsuz teşekkürler."

                                                   Sinan D., Mali Müşavir, 39 yaşında

"Filiz hanım eğitim koçu olarak son derece başarılı.Lise 1. Sınıfa giden oğlumla çalıştı. Kolay öğrenme metotları ve hızlı okuma çalışmalarıyla çocuklara daha kolay ve hızlı öğrenme alışkanlığı kazandırıyor. Çeşitli eğitimler alarak kendisini de devamlı geliştiriyor. Başarılar diliyorum."

                                        Sevgi A. , Elektrik Mühendisi, 52 yaşında

"Filiz Hoca AAAL'de felsefe hocamdı. Felsefe derslerimiz sohbet havasında fakat derin ve anlamlı geçerdi. Felsefe dersinin diğer derslerimizden oldukça farklı olmasının yanı sıra Filiz Hoca da diğer hocalarımızdan oldukça farklıydı. Öğretmen-öğrenci arasındaki hiyerarşiden ziyade, her zaman dostane bir ilişkiyi tercih etti. Ergenlik sürecindeki bizlere kendimizi bulmamız için bütün çabasıyla yol gösterdi. Sınav senesi okuldan erken çıkıp dershaneye gitmemiz gerektiği için dört arkadaş servis kullanmayı bırakmıştık. Yakın civarda oturmamız sebebiyle sabahları bizi arabasıyla almayı teklif etti. Dört arkadaş bir sene boyunca sabahları okula Filiz Hoca'yla gelip gittik. Çıkışta dershaneye gitmediysek diye eve bırakmak için hepimizi tek tek aramadan okuldan ayrılmazdı. Okul bittikten sonra da görüşmeye devam ettik. Ne yazık ki İstanbul'a taşınmam sebebiyle bir süredir görüşemiyoruz. Bu detayı veriyorum çünkü Filiz Hoca karşısındaki insana gerçekten değer veren, oldukça yardımsever, pozitif ve bir o kadar da eğlenceli bir insan. Eğer şanslıysanız ve Filiz Hoca dersinize girdiyse, Filiz Hoca'yla kurduğunuz dostane ilişki okul sınırları içerisinde kalmıyor. Biliyorum ki kapısı her zaman hepimiz için açık. İyi bir dinleyici, arkadaş, sırdaş. Şiddetle tavsiye edilir :)"

                                                      İlayda Y., Stj. Avukat, 23 yaşında

"10 yaşında ailesinden uzakta büyümeye başlayan, yurtta kalan bir öğrenciydim. Filiz hocamda anne şefkatini ve arkadaş sıcaklığını hissettiğim için ne zaman canım sıkılsa kendimi yanında bulduğum hocamdı. Harika bir öğretmendir. Öğrencilerini en kolay şekilde motive eden, bizi hayata hazırlarken hareketlerimizin yaşamın etik değerleri kapsamında nasıl olması gerektiğini en güzel şekliyle öğreten, 15 yaşlarında bize öz güvenimizi kazanmamız konusunda yardımcı olan, öğrencileriyle olumlu ilişkiler kuran ve öğrencilerinden saygı gören bir kişidir. Liseden mezun olalı 15 sene olmasına rağmen hala görüşürüz. Yakınlığına ve samimiyetine hep inandığım öğretmenimdir."

                                                    Belde K., Mühendis, 32 yaşında

"Filiz hocamızın rehberliğimizi yaptığı dönemde sınıfımızın içinde düşüncelerimizi paylaşabilme kuvvetimiz artmış, kendimizi ifade etme becerimiz güçlenmişti. Subjektif başlıklar altında nasıl fikir üretilir, topluluk içinde nasıl güçlü ve özvgüvenli bir duruş sergilenerek bu fikir aktarılır, zihin fırtınaları ile bu konuları öğrenme sürecimize katkı sağlamıştı. 
Rehberlik sürecimizde her zaman kibar ve naif yaklaşımı ile bizlere hem örnek olmuş, hem de kendisi ile olan iletişimimizi güçlendirmişti. Bireysel olarak kendisine danıştığımızda doğru yargıları ve objektif bakışı ile durumu doğru görmemiz ve değerlendirmemize katkı sağlamıştı."

                                         Melike A., Tıp Fak.Öğrencisi, 22 yaşında

"Filiz Hocamla tanışana kadar hayatı bu kadar seven,yaşam dolu biriyle karşılaşmamıştım.Daha ilk görüşte enerjisi ile bize bu hissiyatı ve bu yola beraber çıkabileceğimiz en doğru kişi olduğunu bize hissettirdi. Yıl içerisinde de  bizlerle irtibatını koparmayarak belli dönemlerde neler yapmamızın doğru olduğunu,nelerin kızımın moral ve motisvasyonunu etkileyeceği hakkında bizleri bilgilendirdi.Sevgili Hocam sayesinde kızım bu stresli sınav senesinde her daim sakinliğini korudu ve emin adımlarla çalıştı.Sınav senesinde çok çalışmanın değil de doğru şekilde çalışmanın ve psikolojinin ne kadar önemli olduğunu hocam sayesinde anladık.Böylesine önemli ve profesyonel destek gereken bir yılda Filiz hocamla yola çıktığımız için çok mutluyum ve bütün ebeveynler de çocuklarının geleceğini inşa ettiği öğrencilik yıllarında hocamla bu yola gözü kapalı çıkabilirler."

                                                        Tülay G., Ev Hanımı, 40 yaşında

"Çocukluk denen yılların geçip gençlik yılları denen zamanların başladığı ve ailenin yönlendirmesi ile yine aslında gelecek hakkında fazla düşünmeden çok çalışılıp Anadolu Liseli öğrenci olunduğu zaman tanıdım Filiz Hocayı ben...İnsanların kendine Rol Model aradığı zamanlar var ya işte tam o zamanlarda...Bütün öğretmenlerim kıymetli hemde yaşadığım her geçen gün dünyanın nereye gittiğini gördükçe çok daha fazla kıymeti artıyor bende emeği olan tüm öğretmenlerimin ancak bazı öğretmenlerim bendeki izi bambaşka...İşte Filiz Hoca'da böyle bir rol model böyle bir hoca oldu bende...Branşı Felsefe olup Filozof imajı çizen bir öğretmen...İnsanın seçemediği bir çok şey var demiştim ya işte yine yaradılıştan kaynaklanan bir özellik var ki o çok belliydi Filiz Hoca'da o da enerjisinin bambaşka oluşu...Herkes bazen iyi bazen kötü olurdu bazen dinç bazen yorgun bazen sinirli bazen sakin bazen üzgün bazen mutlu. Oysa o yıllarda Filiz Hocayı hatırlarım hep sürekli enerjisi ile gülümsemesi ile ne zaman görsem sadece ve sadece etrafına mutluluk saçan bir yıldız gibi olduğunu....bir kere bile kızgın, sinirli, ruhsuz halini hatırlamam....biliyorum ki insan bunu kendi özelliği değil de rol olarak yapmaya çalışsa açık verir sırıtır üzerinde ama ruhunda özünde varsa yansıtır etrafına belki de içinde fırtınalar koparken o sadece tertemiz güneşli hava yansıtır dışına..."

                                                       Kürşat E., Mühendis, 36 yaşında

"Filiz hocam her zaman güler yüzlü ve çözüm odaklıdır. Gençlerin halinden anlar, asla bizleri yargılamaz ve her sorunumuzda olduğu gibi sevinçlerimizde de yanımızda olup bizimle akran gibi samimice iletişim kurar. Ondan çekinmek veya güven sorunu yaşamak mümkün bile değildir. Hem yaşıtlarımız gibi eğlenceli hem de sevgi dolu ve anlayışlıdır. Sohbetlerimiz ve desteğiniz icin tekrar teşekkürler, iyi ki varsınız Filiz hocam ❤"

                                      Elif T., Tıp Fakültesi Öğrencisi, 23 yaşında

"Filiz Hocam ile Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde 11. Sınıf Felsefe dersinde tanışma şansım oldu. Bu ders benim için lise hayatımın en anlamlı anlarından biriydi, Filiz Hocamızın girişimciliği ve enerjisi sayesinde Felsefe dersini sınıfta haftada 1-2 saatlik müfredat ile sınırlamanın ötesine geçip Ulusal Felsefe Olimpiyatlarına hazırlandık. Tüm bunlar benim kendi ilgi alanlarımı fark etmem ve geliştirmemde büyük katkılar sağladı. 2012 yılında mezun olup Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandım, ertesi sene Felsefe bölümü ile Çift Ana Dal yapmaya başladım ve 2017’de her iki bölümden mezun oldum. Üniversite seviyesinde aldığım felsefe dersleri seviyesinde bir yaratıcılık ve felsefenin ruhuna uygun olarak öğrenci temelli eğitim, Filiz Hocanın derslerinden aşina olduğum şeylerdi. Akademik kariyerimi ekonomi felsefesi üzerine şekillendirdim, şu an lisansüstü çalışmalarımı sürdürüyorum. Filiz Hocama bana katkılarından dolayı çok şey borçluyum."                                                        Besta Gün A., Üniversite Araştırma Görevlisi, 24 yaşında

"Filiz Karalı hocamız, benim için lise hayatımda tanıdığım en değerli yol göstericilerden biri olmuştur. Sıcakkanlı yaklaşımı, öğrencileriyle iletişimini akademik hayatla sınırlamaması, biz öğrencilerini her zaman öncelikle de anlamak için yorulmadan dinlemesi, sorunlarımıza bizimle birlikte uygulanabilir çözümler getirmesiyle bizim için birçok şeyi çok daha kolay hale getirmiştir. Eğitim hayatına dokunduğu her öğrencinin, bunun için şanslı olduğuna inanıyorum."

                             Işıl Ekin D., Tıp Fakültesi Öğrencisi, 22 yaşında

"Filiz Hocamın öğretmenim olduğu yıllarda, onu özellikle derslerimiz dışında epey tanıma fırsatı buldum. Sadece bana karşı değil, diğer öğrencilerine karşı da her zaman sevecen, pozitif ve destekleyici bir insandır. Onunla rahatça gelecekle ilgili kaygılarımı ya da okulla ilgili sorunlarımı paylaşabildim. Beni hiçbir şekilde ön yargı olmadan, benimle empati kurabilerek ve gerçekçi çözümler sunarak dinledi hep. Onun yanında kendimi hep rahat ve güvende hissettim. Sadece eğitim hayatımla ilgili değil, günlük hayatımdaki sıkıntılarda da Filiz Hocama gönül rahatlığıyla danışabildim. Kendisi içinde bulunduğum pek çok yarışma ve projede beni sonuna kadar desteklemiş ve tecrübeleri ve bilgisi ile de yönlendirmiştir. Hayatımdaki yeri benim için çok önemli ve daha pek çok kişi için de önemli olabileceğine yürekten inanıyorum."                                                                                                                  Esra Bengü A., Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşında

"Filiz Hanımla tanıştıktan sonra yaşama olan bakış açımın nasıl değiştiğine şahit oldum. Her zaman enerji  veren havası ve güler yüzü, benim de hayata sıkı sıkı tutunarak her daim neşeyle devam etme çabama önayak oldu. Onunla sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi kendimi rahat hissediyorum. Onunla rahatça konuşabiliyor ve düşünce alışverişinde bulunabiliyorum. Filiz Hanımı sanki yıllardır arıyordum. Ve şimdi bulunca görüyorum ki başka insanlar da onu bulduğunda hayatları çok daha iyi bir hale gelecek."

                                              Esra A., Mali İşler Uzmanı, 40 yaşında

"Sevgili Filiz Hanım, kızımızın bu zor sınav yılı boyunca bize yardımlarınız için çok teşekkür ederiz. Kızımıza profesyonel destek verirken sevecen ve şevkatli tavrınızı esirgemediniz. Ona hem hedef belirlemesinde hem çalışma tekniği konusunda ışık tutarak gayretini arttırırken iç huzurunu sağladınız. Aynı zamanda bize bilgi ve deneyimlerinizi bir dost içtenliğiyle paylaştınız. Sizi her aradığımızda yanımızda oldunuz. Sizi tanıdığımız için çok mutluyuz. Tekrar teşekkürler."                                                                                                             Semra C., Fizyoterapist, 46 yaşında

"Filiz hocam bütün öğrencilerinin gönüllerine giren, onları gerçekten anlamaya çalışan bir öğretmen idi. Sorgulamayı öğrendiğimiz felsefe derslerimizi zevkli hale getiren, bin bir görüş içerisinde de bunu sıkmadan başarabilen bir rehber. Ondan öğrendiğimiz o kadar çok şey var ki.. En önemlisi de başarmak için pes etmemeyi bize öğretti. TÜBİTAK'ın sosyoloji alanında katıldığımız yarışmasında ilk yıl başarılı olamamıştık. O zorlu surecin ardından başarısız olmuştuk kendimizce. Halbuki o ünlü sözün dediği gibi, seni öldürmeyen şey güçlendirir. Ardından yeni bir konu ve sıkı bir çalışma ile tekrar yola koyulduk. Rehberimiz Filiz Hocamız.. Her şey tamamdı, bu sefer daha hazırdık sanki. Tekrar kaybetme ihtimalimiz olsa da bizim için önemli değildi. Çünkü biz yaptığımız işin hakkını vermenin o derin hissiyatı içerisindeydik. Derken bir gün bir telefon geldi ve projemiz sergilenmeye layık görülmüş.. 
İste Filiz Hocamız, bize yılmamayı, pes etmemeyi öğretti. Tabi ki o kocaman gönlü ve sevgisiyle.. Ona ne kadar teşekkür etsek az.. Bize düşen de her işi onun gibi severek yapmak.."

                    Sevda Nur G., Hukuk Fakültesi Öğrencisi, 23 yaşında

"Hayallerime ulaşmanın artık benim için imkansız olduğunu düşündüğüm zamanlarda Sevgili Hocam Ayşe Filiz Karalı ile karşılaştım.Beni bulunduğum durumdan ilk görüşmemizde çıkarttı.Yıl içerisinde sakin ama emin adımlarla  hedefime her daim daha da yakınlaştığımı bizzat hissettim. Hızlı okuma,zihin haritalama gibi teknikler ile derslerime oldukça katkı sağlayacak teknikler öğretip, öğrendiğim bilgilerin kalıcı olamasını sağladı. Ama bence en önemlisi bana benden fazla güvenerek benim de kendime güvenmemi sağladı. Ve farklı teknikler ile bu özgüveni pekiştirerek sınavlarda yaşadığım kaygı problemimi atlatmama vesile oldu. Yıl içerisinde girdiğim farklı ruh hallerimi aşmamda her zaman en büyük destekçim oldu. Sınav senem  boyunca her zaman bu süreci yakından takip etti. Her girdiğim deneme sınavı sonrası beni aradı. Kötü geçtiğinde kötü geçmesinin sebepleri ve bunu nasıl aşacağımızı, iyi geçtiğinde ise benim için gururlanarak bir sonraki sınavda daha da iyi yapabileceğime inanarak beni adım adım hedefime yaklaştırdı. Bu zorlu sınav süreci Filiz Hocasız nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum."

                                                       Sümeyye G., Öğrenci, 19 yaşında